O tânără la spovedanie:
- Părinte eu...
- Știu, fiica mea, ce ai făcut, că suntem prieteni pe Facebook, am văzut poze, am citit ce ai scris pe perete...Mi-a fost destul.
- Și ce trebuie să fac ca să fiu iertată, părinte?
- Să dai like la 10 mânăstiri.
Bancuri la Biserica
Ora de religie. Profesoara întreabă elevii:
- Dacă mi-aș vinde casa și mașina și aș da banii bisericii, aș ajunge în rai?
Clasa(în cor): Nuuu!
- Dacă aș face curățenie în biserică în fiecare zi, aș tunde iarba din curtea bisericii și aș păstra totul în perfectă ordine aș ajunge în rai?
Clasa: Nuuu!
- Ce trebuie să fac atunci pentru a ajunge în rai?
Un băiețel din spatele clasei:
- Păi, trebuie să muriți!
4 copii, la școală, discutau de serviciul taților lor.
- Andrei ce-i tatăl tău?
- Gropar.
- Nu se zice gropar, ci FUNCȚIONAR LA POMPELE FUNEBRE!
- George ce-i tatăl tău?
- Gunoier.
- Nu se zice gunoier, ci ASOCIAT LA SALUBRITATE!
- Bulă ce-i taică-tu?
- DJ la Mistik Club!
- Adică? (zic toți în cor)
- CLOPOTAR LA BISERICĂ!
Jack și Max ies de la biserică. Jack se întreabă dacă e OK să fumeze în timp ce se roagă. Max răspunde:
-De ce nu întrebi preotul?
Și Jack se duce și-l întreabă:
- Părinte, pot să fumez când mă rog?
- Nu, fiule nu se poate. E o lipsă de respect pentru religia noastră.
Jack se întoarce la prietenul lui și-i spune ce i-a spus preotul.
-Nu mă miră. Ai pus greșit întrebarea. Ia să încerc și eu.
Și Max se duce la preot și îl întreabă:
- Părinte, pot să mă rog în timp ce fumez?
La care preotul răspunde:
-Bineînțeles fiule. Bineînțeles.
Astăzi eram în biserică și când mă uit la cucoana de lângă mine, își aprindea țigara…
Doamne ... să scap berea din mână nu alta ...
Stăteam în genunchi astăzi în biserică și mă rugam, când vine preotul lângă mine și mă întreabă ce mai fac.
– Sunt aici pentru înmormântarea soacră-mii, dar am venit un pic mai devreme.
– Dar la ce ora trebuie să fie? întrebă el.
– Nu știu, îi răspund, încă nu a murit…Tocmai de aceea stau și mă tot închin aici.
In biserica, la rand la spovedit: o olteanca, o ardeleanca si o moldoveanca...
Olteanca intra prima...
- Ia zi!... Ai calcat strimb vreodata?
- Da, parinte!
- Atunci, ia ocoleste tu frumos biserica de cate ori ai pacatuit, citind din cartea de rugaciuni!
Olteanca da doua ture si se opreste...
Intra apoi ardeleanca...
- Ia zi!... Ai calcat strimb vreodata?
- Da, parinte!
- Atunci, ia ocoleste tu frumos biserica de cate ori ai pacatuit, citind din cartea de rugaciuni!
Ardeleanca da trei ture si se opreste...
La sfarsit intra si moldoveanca...
- Ia zi!... Ai calcat strimb vreodata?
- Da, parinte!
- Atunci, ia ocoleste si tu frumos biserica de cate ori ai pacatuit, citind din cartea de rugaciuni!
Moldoveanca da cinci ture, se opreste si spune popii:
- Auzi, parinte... N-aveti cumva pe-aici vreo bicicleta, ca asa n-am nici un spor si ziua-i tare scurta...
Un preot catolic, unul ortodox si un rabin discuta despre gestionarea banilor primiti de la credinciosi.
Preotul catolic:
- Eu am o metoda foarte eficienta. Trag o linie cu creta pe jos si arunc banii in aer. Ce cade in stanga e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in dreapta e pentru mine.
Preotul ortodox:
- Eu desenez pe jos un cerc. Banii ii arunc in sus; ce cade in cerc e pentru Dumnezeu si Biserica, ce cade in afara e pentru mine.
Rabi:
- La mine e cel mai simplu. Eu arunc banii in sus. Dumnezeu opreste ce-i trebuie, ce cade inapoi e pentru rabi...
Profu zice: “Baiete din pacate pentru tine nota pe care o ai incepe cu P.
Banuiesc ca stii ce nota e, nu?"
Studentul: “.....Pinci?"
Buna ziua!
- Buna ziua, domnule politist!
- Dumneata, tinere domn, pe gheata asta conduci cu 70 km pe ora? Vrei sa ajungi la spital?
- Da!
- Bravo, frumos raspuns! Esti smecher?
- Nu! Sunt doctor!
Acuzat ca a furat un ceas, hotul explica:
- Ce era sa fac, domnule judecator??? Ceasul mergea, eu mergeam. Atunci ne-am hotarat sa mergem impreuna.
Boxerul campion vine la Poliţie:
- Un tip m-a jefuit. M-a amenintat şi mi-a luat cei 300 Ron pe care îi aveam la mine.
- Şi nu v-aţi apărat?
- Pentru numai atâţia bani?!
- Măi copile, se plânge maică-ta că vorbește cu tine și tu n-o asculți.
- Păi, să vezi, tăticule...
- Lasă scuzele! Spune-mi cum reușești să faci asta!
- Ce ne dă porcul?
- Carne.
- Ce ne dă găina?
- Ouă, răspunde un elev.
- Ce ne dă vaca?
- Tema pentru acasă! Răspunde Bulă.
Psihiatrul intreaba pacientul:
- Spune-mi, se intampla sa auzi voci dar sa nu stii cine vorbeste si de unde?
- Desigur.
- Si cand sa intampla asta?
- Cand raspund la telefon.











